Všetko o občianskej náuke

Psychológia

Toto slovo pochádza z gréčtiny:

    psyché-duša/dych

    logos-slovo/veda.

Psychológia je veda o duši, alebo psychike človeka. Ako samostatná veda vznikla v roku 1879 keď Wilhelm Wundt založil v Lipsku prvé experimentálne psychologické laboratórium.

Psychika človeka- je najvyšší stupeň schopnosti človeka reagovať na podnety okolia.

Psychika má 2 stránky:

    1. prežívanie

    2. správanie.

                                                                                                                                                                            

Prežívanie- je vnútorný svet človeka. Jeho city, emócie, predstavy, myšlienky. Na základe prežívania sme schopní sebapoznávania a sebauvedomenia.

Správanie- je to súhrn vonkajších prejavov človeka, ktoré môže jeho okolie pozorovať. Prejavuje sa v konaní, v reči a vo výchove.

Na vývin psychiky má vplyv:

    socializácia- je to proces poľudžťovania. Uskutočňuje sa najmä výchovou, kedy si človek osvojuje hodnoty, náviky, pravidlá.

    individualizácia- proces sebauvedomenia. Človek sa vtedy stáva sebou samým, je to osvojenie názorov, pravidiel a vďaka nim každý človek reaguje v danej situácii inak.

Okrem socializácie a individualizácie má vplyv aj:

    dedičnosť- nededíme hotové vlastnosti, ale iba predpoklady na vlastnosť. Prenášajú sa isté znaky z generácie na generáciu. Získané vlohy sa nerozvýjajú automaticky, ale je potrebná aktivita.

    prostredie- najväčší vplyv má sociálne prostredie (rodina, výchova). Je to súhrn všetkých podnetov, ktoré človek prijme počas svojho života.

 

 

Test na zhrnutie učiva